درباره ما

معرفی سایت خبر ارز دات کام

مقدمه

در سال ۲۰۰۸، جرقه یک انفجار بزرگ در سیستم مالی جهان زده شد. فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو مقاله ای را منتشر کرد که در آن از ساخت پروتکلی برای یک پول دیجیتال به اسم بیت کوین خبرداده شد و در سال ۲۰۰۹ بیت کوین شروع به کار کرد. در آن زمان این پروتکل ناشناخته و عجیب، مورد انتقاد قرار گرفت و منتقدان منتظر شکست آن بودند. ارزی که با قیمت حدود ۰٫۱ دلار عرضه شده بود، اکنون بیش از ۵۰۰۰ دلار قیمت دارد.

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ آرام آرام فضای ارزهای دیجیتال و بلاک چین گسترش یافت. بیت کوین دیگر تنها نبود و رقبای قدرتمندی مانند اتریوم، لایت کوین، ریپل و … داشت. همچنین بلاک چین کاربردهای دیگرش را در مسائلی مانند مدیریت، انتخابات، صنعت بیمه، بانکداری و … نشان داد. سال ۲۰۱۷ را می‌توان به عنوان سال انفجار ارزهای دیجیتال و بلاک چین در نظر گرفت. در این سال گرایش مردم به ارزهای دیجیتال و فناوری های مبتنی بر بلاک چین به شدت افزایش یافت و آگاهی عمومی در این حوزه بالا رفت.

علاقه‌ مردم ایران بیشتر از دیگر کشورها !

از سال ۲۰۱۷ با اوج گرفتن قیمت بیت کوین، علاقه نسبتا زیادی هم به این فضا در بین ایرانیان شکل گرفت. تنها با بررسی آمار الکسای سایت های مربوط به ارزهای دیجیتال، میزان این علاقه قابل اثبات است.

الکسای سایت‌هایی مانند سایت رسمی بیت کوین (bitcoin.org)، سایت‌های رسمی کیف پول‌های معتبر مانند جکس و blockchain.com و حتی سایت‌های مبادله کننده مانند چنجلی، همه و همه از علاقه شدید ایرانیان نسبت به ارزهای دیجیتال حکایت دارد.

معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام درباره ما bitcoin

الکسای سایت bitcoin.org

معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام درباره ما jaxx alexa 1024x229

الکسای سایت jaxx.io

 

معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام درباره ما changelly alexa 1024x225

الکسای سایت Changelly

طبق بررسی‌های به عمل آمده از نظر جمعیت نسبی، ایرانیان، پس از کاربران آمریکایی، چینی، هندی، ژاپنی و کره ای در رده ششم علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال قرار دارند که نسبت به توسعه کشورهای نام برده، این یک آمار چشمگیر برای کشور ایران است. شدت علاقه ایرانیان به حدی زیاد است که اکنون بیش از ۷۰ سایت خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت غیررسمی و با حجم معاملات نسبتا بالا در حال فعالیت هستند.

علت این علاقه چیست؟

اصلی‌ترین دلیل علاقه و گرایش مردم ایران به بلاک چین و ارزهای دیجیتال را می‌توان نا امیدی از سیستم بانکی فعلی دانست. سیستم مالی تقریبا سنتیِ که ما اکنون در کشور خود داریم، نمی‌تواند انتظارات مردم را برآورده سازد. عدم وجود یک مکانیزم مدرن در چرخه اقتصاد، باعث بروز پیچیدگی‌های مالی می‌گردد که در نتیجه دل زدگی مردم را به همراه دارد که اتفاقاتی مانند جریان موسسات مالی غیرمجاز و بلاتکلیفی طولانی مدت مال‌باختگان بر آن افزود.

همچنین در دنیای پرسرعت امروز، سیستم بانکی کشور، از کندی و محدودیت‌های زیادی برخوردار است که به عدم اطمینان مردم به آینده این سیستم دامن زده است. به عنوان مثال علاوه بر محدود بودن سقف حواله بین بانکی، مبالغ فقط روزانه یک بار تسویه می‌گردند که مانع بزرگی بر سر راه تجارت‌های داخلی است یا اینکه سقف کارت به کارت روزانه در سیستم فعلی تنها به ۳ میلیون تومان محدود می‌شود. در واقع بانک های ما برای جلوگیری از پولشویی و کلاهبرداری، به جای ایجاد سازوکارهای قدرتمند احراز هویت، بررسی منشا مال، مقصد پرداخت و تمرکز بر امنیت نقل و انتقالات، به محدود سازی و کاهش حجم پول قابل مبادله روی آورده‌اند.

 

البته این فقط به کشور ایران محدود نمی‌شود. به طور کلی سیستم‌های بانکی سراسر دنیا از محدودیت‌ها رنج می‌برند و به همین دلیل است که هر روز شاهد اخبار پیوستن بانک‌ها به بلاک چین هستیم.

هر شخصی که با بلاک چین آشنا شود و مزایای‌ آن‌را درک کند، جای خالی آن در کشور ما را حس می‌کند. مزایایی‌ مانند عدم امکان دستکاری اطلاعات، هوشمندسازی و غیرمتمرکزسازی فرایند‌ها، عدم محدودیت به همراه شفافیت بالا از جمله مسائلی است که مردم را به آینده این فناوری خوش‌بین می‌کند. همین اعتقاد به آینده این فناوری‌، موجب گرایش عمومی به آن‌ها می‌گردد.

دلیل دیگری که می‌تواند مردم را به سمت ارزهای دیجیتال سوق دهد، امکان دور زدن تحریم‌ها و انجام تجارت با این ارزها است. سیستم‌های جامع بین‌المللی مانند مستر و ویزا در کشورهای زیادی فعال هستند و تجارت الکترونیک را با سراسر جهان امکان پذیر می‌سازدند اما در چند کشور از جمله ایران به دلیل تحریم‌های بین‌المللی افراد ساکن در ایران امکان استفاده مستقیم از این سیستم‌ها را ندارند و مجبور به استفاده از واسطه‌هایی هستند که هزینه‌ی تمام شده را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. همه این عوامل باعث محدود شدن چرخه تجارت و در نتیجه رکورد اقتصادی می‌گردد. اما از آنجایی که ارزهای دیجیتال به شرکت یا سازمان خاصی وابسته نیستند، اغلب شرایط لازم را برای تجارت مستقیم و بدون واسطه با سراسر جهان را دارند.

دید عمیق ایرانی‌ها به ارزهای دیجیتال

از دسامبر سال گذشته میلادی که قیمت ارزهای دیجیتال پس از یک رشد قیمت بسیار شدید، با یک سقوط بزرگ مواجه شد، از میزان علاقه و گرایش مردم سراسر دنیا به این حوزه تا حد زیادی کاسته شده است. اما در بین کاربران ایرانی میزان این کاهش گرایش به ارزهای دیجیتال بسیار ناچیز است. با مقایسه الکسای دو سایت بین‌المللی کوین دسک و کوین تلگرام با سایت «ارزدیجیتال» این ادعا قابل اثبات است.

معرفی سایت ارزدیجیتال دات کام درباره ما photo 2018 07 07 12 30 00

میزان رشد بازدید سه سایت ارزدیجیتال – کوین تلگراف – کوین دسک

همانطور که در عکس فوق مشاهده می‌کنید، نمودار بازدید دو سایت کوین تلگراف و کوین دسک تقریبا با یکدیگر مشابه هستند و پس از دسامبر ۲۰۱۷ که بازار به شدت نزولی شد، بازدید این سایت‌ها هم کاهش قابل توجهی داشته است. در طرف دیگر، علیرغم کاهش قیمت شدید ارزهای دیجیتال، بازدید سایت «ارزدیجیتال» با کاهش شدیدی مواجه نبوده است و فقط به صورت ناچیزی افت کرده است.

یکی از علت‌های اصلی این اتفاق را می‌توان نگاه عمیق‌تر کاربران ایرانی به ارزهای دیجیتال دانست. کاربران سایر کشورها که از سیستم‌های جامعی مانند مستر و ویزا بهره‌مند هستند، ممکن است نیاز به ارزهای دیجیتال و بلاک چین را کمتر از ایرانیانی که در محدودیت های بین‌المللی و پرداختی قراردارند، حس کنند.

این نمودارها نشان دهنده این است که کاربران سایر کشورها در مقابل ایرانیان، توجه بیشتری به امر سرمایه گذاری و قیمت‌ها داشته اما کاربران ایرانی با وجود کاهش قیمت‌، همچنان به آینده بلاک چین و ارزهای دیجیتال امیدوار مانده‌اند.

درباره مجموعه خبرارز

خبر ارز تیمی متشکل از جوانان متخصص و آشنا با علوم رایانه و تکنولوژی با هدف آشنایی مردم عزیز و مسئولین گرامی ایران با این صنعت نوظهور و تاثیرگذار در اول مرداد ماه 1397 راه اندازی گردید. ما در این مجموعه بصورت جدی خط مشی های حفظ حریم خصوصی، شفافیت در انتقال اطلاعات ، جلوگیری از سو استفاده کلاهبرداران از عدم و یا کمبود اطلاعات را دنبال میکنیم.

آینده کشورها به این صنعت گره خورده و نمیتوان آن را نفی و یا نادیده گرفت، از این رو نیاز است رشته های تحصیلی، کارگاه های آموزشی، زیرساخت های علمی و فرهنگی و مسیر های تسهیل توسعه این صنعت را در کشور عزیزمان به سرعت راه اندازی نموده و در گسترش آن همت گماریم.